Paneliści WEF ‚Resetting Digital Currencies‘ ujawniają powody wstrzemięźliwości wobec kryptowalut

  • Pierwsza dyskusja Światowego Forum Ekonomicznego w 2021 roku poświęcona była „Resetowi walut cyfrowych“.
  • Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey powiedział, że kryptowaluty w obecnym kształcie nie będą trwałe.
  • Współzałożyciel Silver Lake Glenn Hutchins kontruje, że Bitcoin jest używany głównie do nielegalnej działalności.

Coroczne Światowe Forum Ekonomiczne, które zwykle odbywa się w Davos, w tym roku przeniosło pięciodniową konferencję do internetu.

Temat kryptowalut znalazł już wcześniej krótkie wzmianki podczas sesji w Davos. Ale tym razem, dzięki kilku oddzielnym panelom, dyskusje stają się bardziej kompleksowe.

Kryptowaluta nie jest ulubionym narzędziem oszustów

Sesja otwierająca zatytułowana „Resetowanie walut cyfrowych“ skupiła się na „możliwościach, jakie stwarza wzrost walut cyfrowych“. W panelu prelegentów na ten temat znalazły się tak znane nazwiska, jak współzałożyciel Silver Lake Glenn Hutchins i gubernator Banku Anglii Andrew Bailey.

Rozważając praktyki związane z kryptowalutami, Hutchins podkreślił powszechne przekonanie, że Bitcoin Era jest używany głównie przez przestępców. Wyjaśniając niezmienną naturę technologii blockchain, która stoi za cyfrowymi walutami, powiedział, że Bitcoin

„pozostawia trwały, niezmienny zapis, dlatego też prawie wszyscy przestępcy używający go są łapani. Zasadniczo błędne jest twierdzenie, że Bitcoin jest używany głównie do przestępstw.“

Jego stwierdzenie może być potwierdzone przez ostatnie badania przeprowadzone przez firmę Chainalysis, zajmującą się danymi blockchain. Stwierdza ona, że działalność przestępcza stanowiła 0,34% wolumenu transakcji kryptowalutowych w 2020 roku, co stanowi spadek z 2% odnotowanych w zeszłym roku.

Hutchins wskazuje również, że ze względu na to, że gotówka jest

„niemożliwa do śledzenia i wymienialna“, do 90% banknotów o nominale 100 dolarów w USA jest „wykorzystywanych do przestępczości zorganizowanej i unikania podatków“.

Nie jest stabilnym nośnikiem wartości

W przeciwieństwie do Hutchinsa, Bailey przyjął znacznie bardziej negatywną opinię na temat walut cyfrowych, twierdząc, że kryptowaluty takie jak Bitcoin nie są przyszłością dla płatności cyfrowych. Podkreślił, że odpowiednie regulacje nie są jeszcze gotowe, podczas gdy możliwość zaangażowania jakiejkolwiek waluty w nielegalną działalność pozostaje do rozważenia przy określaniu, jak ramy regulacyjne mają być ustanowione poprzez „określenie, gdzie leży interes publiczny.“

Według Bailey’a, kryptowaluty w obecnym kształcie wciąż nie mają odpowiedniej struktury, aby działać jako długoterminowa metoda płatności.

„Wciąż czekamy na właściwy projekt i model zarządzania dla „trwałej waluty cyfrowej“, powiedział Bailey. Uznał on również, że ludzie będą stale poszukiwać bardziej stabilnych, bezpiecznych i dobrze zaprojektowanych kryptowalut. Z tej perspektywy „stablecoins, takie jak Facebook’s Diem, przemianowany z Libra, i cyfrowe waluty banków centralnych były obiecujące, ale kryptowaluty nie“.

Jest to następstwem konsultacji Skarbu Państwa w sprawie Cryptoasset i Stablecoin w dniu 7 stycznia, które zostały uruchomione w ramach bardziej złożonego podejścia regulacyjnego rządu do kryptowalut, w tym stablecoinów.